Pracovná mobilita: Príležitosti a riziká pri zmene zamestnania
Zmena zamestnania je šanca na rast, ale aj riziko – rozhodujte sa preto vedome, s rozvahou a nadhľadom a vytvorte si aj plán B.

Zmena zamestnania je jedným z najvýznamnejších krokov v profesionálnom živote. Pre niekoho je to šanca na nový začiatok, pre iného riziko, ktoré so sebou prináša neistotu. Pracovná mobilita nie je len reakciou na nespokojnosť, ale aj stratégiou, ako rásť, zlepšovať sa a objavovať nové možnosti pretože si treba uvedomiť, že zmena práce môže predstavovať veľký osobný aj profesionálny posun.
Čo vám môže priniesť pracovná mobilita
Pracovná mobilita často prináša:
- Vyšší plat a lepšie benefity – Nový zamestnávateľ môže oceniť vaše skúsenosti vyššou odmenou.
- Nové výzvy a motivácia – Ak sa v súčasnej práci cítite stagnujúco, zmena prostredia pravdepodobne obnoví vašu chuť napredovať.
- Možnosť rozšíriť si obzory – Práca v inom odbore, sektore, alebo aj v zahraničí môže obohatiť vaše zručnosti a perspektívu.
- Lepší work-life balance – Zmena zamestnania môže vyriešiť nevyhovujúce pracovné podmienky, alebo napr. aj dlhé dochádzanie.
Riziká a obavy spojené s odchodom z práce
Zmena zamestnania však nie je bez rizík. Niektoré sú psychologické, iné ekonomické. V prvom rade sa často bojíme nového prostredia, nového tímu, procesov a neznámej kultúry. Samozrejme si zase musíme prejsť skúšobnou dobou a počas týchto mesiacov sa asi budeme cítiť zraniteľnejší. Odchod od stabilného zamestnávateľa vo vás môže vyvolať úzkosť, najmä ak je nová pozícia menej známa alebo startupová. A to, čo sa na začiatku javilo ako ideálna ponuka, nemusí po nástupe do zamestnania naplniť vaše predstavy a očakávania.
Zmeniť zamestnanie je potrebné najmä s rozvahou a s nadhľadom
Aby sa zmena zamestnania nestala impulzívnym rozhodnutím, je dôležité dobre sa na ňu pripraviť. V prvom rade si zhodnoťte svoje dôvody na odchod a uistite sa, že sú dlhodobé a nie dočasné. Vhodné je opýtať sa sám seba: „Prečo chcem odísť z aktuálnej práce?“, „Čo mi v súčasnej práci najviac chýba – rast, uznanie, rovnováha, sloboda, stabilita, či kreativita?“ Uistite sa tiež v tom, či budete správne kariérovo rásť – „Pomôže mi nový job rásť v smere, ktorý chcem?“, „Získam nové zručnosti alebo zodpovednosti?“
Nové možnosti preskúmajte dôkladne. Nezostaňte len pri popise pozície, zisťujte viac o firme, tíme, kultúre a o jej očakávaniach. Uistite sa, že je firma stabilná a má dobrú povesť. Vytvorená sieť kontaktov vám môže pomôcť získať nové dôveryhodné informácie alebo odporúčania na nové pozície. Nie je vôbec na škodu absolvovať viaceré pohovory u rôznych zamestnávateľov, aby ste si vedeli porovnať možnosti na aktuálnom trhu práce.
Je dôležité vedieť, či utekáte od niečoho alebo k niečomu.
Zamerajte sa aj na finančné a praktické hľadisko, tzn., nielen na to, či budú plat a benefity výhodnejšie, či aspoň porovnateľné, ale aj to ako zmena zamestnania ovplyvní vaše životné náklady (dochádzanie, presťahovanie a pod.).
Na preklenutie obdobia neistoty (skúšobnej doby) je dobré mať finančnú rezervu. Nezabúdajte však aj na právne a formálne otázky v súčasnej práci v súvislosti s podmienkami odchodu, viazanosťou cez konkurenčnú doložku, resp. kvôli inými obmedzeniam. Dbajte na to, aby ste správne oznámili odchod súčasnému zamestnávateľovi a splnili si voči nemu všetky záväzky. Je dobré pouvažovať aj nad tým, ako zmena zamestnania ovplyvní vzťahy so súčasnými kolegami/nadriadenými a či ste pripravený na stres z adaptácie v novom prostredí.
Dlhodobý pohľad na kariérny rast
Pracovná mobilita by nikdy nemala byť len reakciou na problémy, ale mala by byť súčasťou vašej dlhodobej kariérnej stratégie. S každou zmenou zamestnania získavate novú reputáciu, skúsenosti a na nich môžete budovať svoj status a osobnú značku. Trénujete aj svoje schopnosti adaptácie, tie sú v súčasnom dynamickom svete veľmi cenné. Je jasné, že nie každá zmena bude jednoduchá, ale každá vám môže niečo dať – či už pozitívnu skúsenosť, alebo cenné ponaučenie.
Bezpečná sieť – ako plán B
Ak chcete skočiť do novej práce, neskáčte bez „padáka“. A aj keď skočíte s padákom, pripravte si bezpečnú sieť, ako plán B. Vždy je potrebné mať v zálohe plán, ak by to nevyšlo a nový job nebude to, čo ste očakávali. Preto je dôležité neponáhľať sa s rozhodnutím, všetko si zrekapitulovať a nechať si určitý časový odstup pred konečným rozhodnutím.
Nezabudnite si naďalej udržiavať aktívne kontakty a sieť známych, ktorí vám môžu pomôcť otvoriť nové dvere, ak sa situácia zvrtne. Buďte pripravení aj na alternatívne možnosti, napr. dočasné brigády vo svojom odbore, alebo na rozšírenie zručností cez kurzy, kým by ste si hľadali novú pozíciu.
Neutekajte teda pred tým, čo nechcete, ale choďte za tým, čo chcete.
Odvaha odísť je často prvým krokom k rastu. Nemení sa totiž iba práca, ale často aj spôsob akým budete ďalej žiť. Ak sa bojíte zmeny, spomeňte si, prečo ste o nej začali uvažovať. Zmena je desivá iba dovtedy, kým nezistíte, že ste na ňu pripravený. A za hranicou komfortu sa často začína práve taká kariéra, po ktorej ste vždy túžili.